2013 YGS Biyoloji Soru ve Çözümleri

SORULARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bu Çözümler Biyoloji ÖZEL DERS Öğretmeni Galip ÇAMUR tarafından www.ossmat.com için HAZIRLANMIŞTIR...
e-mail :
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız


28.
Kan şekerinin düzenlenmesi pankreas tarafından gerçekleştirilir.3 numaralı organ pankreastır.İç salgı bezlerinin düzenlenmesi ise hipofiz tarafından gerçekleştirilir.1 numaralı organ hipofizdir.Stres altında adrenalin salgılanır. Bu durum ise 2 numaralı böbrek üstü bezleridir. Cevap E seçeneğidir.
29.
Belli bir bölgeye özgü olan türe endemik denir.Örneğin Sivas kangal köpeği.Bu nedenle Türkiye genelinde yayılış göstermezler.Belli bir habitatta yayılış gösteririler.genel olarak endemik bitki türleri step ekosistemlerde yayılış gösterirler. Cevap  D seçeneğidir.
30.
C seçeneği mitoz bölünme geçiren  4 kromozomlu bir hücrenin metafaz evresini göstermektedir.Bu nedenle cevap C seçeneğidir.
31.
Dişi organ meyve  ve tohum oluşumunda görev alır.Bu nedenle dişi organ çıkarılırsa meyve ve tohum oluşmaz. Cevap C seçeneğidir.
32.
Kontraktil koful hücreye giren fazla suyu dışarı atmak ile görevlidir.Bu nedenle paramesyum derişimi yüksek bir ortama konulursa kontraktil kofulun çalışmasına gerek kalmaz. Cevap A seçeneğidir.
33.
X kromozumunda taşınan  çekinik bir özelliğin dişi çocukta ortaya çıkması için baba kesinlikle hasta olmalıdır. Bu nedenle E seçeneği olamaz.
34.
Ötrofikasyon özellikle evsel atıklardan dolayı aşırı alg üremesidir.Bu durumda kokuşma olayı gözlenir.Bakteri etkinliği artar.Bu nedenle cevap B seçeneğidir.
35.
Şekle bakıldığında tüm maddeler bakterilerde üzerinde üremeyi engelleyici olmuştur fakat sarımsak özütünün olduğu D diski daha etkili olmuştur.Bu nedenle  doğru cevap E seçeneğidir.
36.
Bakteri türü ışığa bağlı yaşamadığına göre fotoototrof olamaz.Hidrojen sülfür kullandığına göre kemoototrof olabilir. Bu nedenle cevap A seçeneğidir.
37.
Etkinliğe bakıldığında dilde farklı tatlara duyarlı bölgeler olduğunu görürüz.Düşük derişimi algılamadığına göre belli bir eşik değere ihtiyaç olduğunu anlarız. Cevap D seçeneğidir.
38.
Grafiğe göre yüzme olayında daha az enerji tüketilmektedir.Vücut kütlesi arttıkça enerji tüketimi azalmaktadır.Kütlece büyük bir hayvan daha az enerji harcar. Bu nedenle cevap D seçeneğidir.
39.
Glikojen ve nişasta binlerce glikozdan oluşur.Bu nedenle cevap B seçeneğidir.
40.
X glikoprotein molekülüdür ve hücreye özgüllük verir.Z proteindir ve taşıyıcı molekül olarak görev alır.Y nin kuyruk kısmı hidrofobiktir yani suyu sevmeyen kısımdır.Bu nedenle suda çözünen moleküller değil yağda çözünenen moleküller rahat geçer. Bu nedenle cevap C seçeneğidir.
Bu Çözümler Biyoloji ÖZEL DERS Öğretmeni Galip ÇAMUR tarafından www.ossmat.com için HAZIRLANMIŞTIR.
e-mail : Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
Başa Dön